A mai receptet annak jegyében adom a kezedbe, hogy a melóhelyeden se kelljen ráfanyalodnod azokra a kajákra, amelyek hosszútávon csúnyán megbosszulnák magukat. Ezt a sós péksütit variálhatod, formázhatod, új töltelékeket tesztelhetsz, és ami a legjobb: megoszthatod másokkal is!
A főzés nem csak azért jó buli, mert finomabb a kaja, mint bárhol máshol, vagy mert több pénzed marad félretenni egy januári síelésre. A legjobb benne, hogy pontosan tudod, miből készültek. Amikor viszont halálosan éhesen beesel egy aluljáró pékségébe, és veszel egy pizzás csigát, elég valószínű, hogy állományjavítókkal, aromákkal és tartósítószerekkel felturbózott cuccot vásárolsz. Legyen szó transzzsír-rémálom margarinról, fehér cukorról, fehér lisztről, vagy mindendéle gyanús kemikáliról, ezek a dolgok nyomot hagynak a testeden: a szemed alatt, a szíved izomzatán, az emésztőrendszeredben. Ha jól eszel, vidáman, könnyen ébredsz fel, és kiegyensúlyozott vagy napközben. Ha rosszul eszel, nehéznek és fáradtnak érzed magad, és úgy tűnik: a tested egyszerűen nem engedelmeskedik neked!
Hozzávalók
A tésztához:
- 3 csésze liszt – én 2-1 arányban keverem a teljeskiőrlésű javára
- néhány csipet só és bors
- 3 paradicsom leve
- 4-5 evőkanál olívaolaj
A töltelékhez:
- 3-4 nagy szem édesburgonya
- 1 csokor friss bazsalikom
- ½ konzervnyi csicseriborsó (de persze te magad is beáztathatod és megfőzheted a szárított változatot: olcsóbban jössz ki, és a maradékot lefagyaszthatod)
- a tésztába facsart paradicsomok maradéka
- só, bors
- 4-5 evőkanál tahini (szezámmag krém), vagy ha azt nem kapsz, használhatsz curry pasztát, miso pasztát, esetleg magos mustárt
A tetejére:
Len-, vagy szezámmag
Legyen kéznél
- két nagyobb keverőtál
- sajtreszelő
- nagy tepsi
- sütőpapír
- sodrófa, vagy egy megtisztított borosüveg a tészta nyújstásához
Uccu neki!
1. Melegítsd elő a sütőt 190 fokra.
2. A tésztához való motyókat rakd egy tálba – a paradicsomot vágd ketté, és mintha citromot facsarnál, préseld ki belőle a levét, majd tedd félre. Annyi vizet adj a lisztes keverékhez, amennyi nagyon kell: amikor már gyúrhatóvá válik, ne nedvesítsd tovább. Most erősítheted a markodat legközelebbre, amikor a főnököd iszonyatos erővel szorítja meg a kezed találkozásnál: dögönyözd a tésztát, gyúrd és préseld, egészed addig, míg alig lesznek rajta repedések, és sima, mint a tükör. Takard le egy nedves konyharuhával, és tedd félre pihenni.
3. Most elkészítjük a tölteléket – amiben az a legjobb, hogy nem kell megfőzni. Az édesburgonyát mosd meg, és reszeld a másik tálba. Meghámozni felesleges és unalmas – nem vagyunk mi időmilliomosok.
4. Vagdald fel a maradék paradicsot falatnyi darabkákra, és szórd a tálba.
5. Most küldd utána a csicseriborsót is. Sózd, borsozd a tölteléket, löttyints rá egy kis olívát, kavargászd meg, és tedd félre parkolni.
6. A tésztát oszd nyolc egyforma golyóra úgy, hogy mindig megfelezed a tésztalabdákat. Előszőr kettő lesz belőle majd négy, majd nyolc. Mindet gyúrd szabályos lasztivvá, és a sodrófáddal készíts belőlük kábé cd-lemez vastagságú korongokat.
7. A tésztaköröket egyesével pakold a sütőpapírral bélelt tepsibe, és mindegyiket kend meg vékonyan tahinivel (vagy azzal, amid van). Ezek után indulhat a töltögetés: minden korong közepébe pakolj 2-3 evőkanálnyi tölteléket, és néhány levél friss bazsalikomot, majd hatsd őket félbe, és a kis batyu alsó peremét hajtsd a felső peremre, majd préseld őket össze.
8. A holdacskáid tetejét 2-3 helyen vagdosd be, és gálánssan szórd meg őket lenmaggal. (Ez ugyanis még a halaknál is jobb omega 3 forrás. Ha minden nap eszel egy kanállal, megelőzheted vele a hangulatingadozásokat.) Most pedig told me őket a sütőbe 27 percre. Vess rájuk egy pillantást úgy 19 perc után, és ha nagyon pirulnának, lazán takard be őket egy sütőpapír cetlivel.
Készen is vagy: hagyd őket kihűlni egy rácson, majd pakold őket az uzsonnás dobozodba, és már el is kezdhetsz fantáziálni róla, hogyan fogod elfogyasztani a csodálatos ebédet. Egy kis bokor tövében az iroda udvarán? Vagy a kollégáid éhes tekinteteinek kereszttüzében a konyhában? Esetleg... már a kocsiban? Én az utóbbira szavazok!
Cosmo tipp: A képeimen láthatod, hogy a kreativitásodra van bízva, hogyan formálod a kistáskádat. Ha nincs kedved lacafacázni a pici tésztagolyókkal, gyúrhatsz nagyobb tésztalabdákat is, és kinyújtás után feltekerheted kifli-szerűen. Ilyenkor visszont hosszabb ideig kell sütnöd, és jobb, ha a tésztát vékonyabbra nyújtod, hogy több rétegben is könnyen átsüljön.
|
|
Hozzászólások