Tegnap este vacsi közben a kedvesem egy borítékot csúsztatott a tányérom mellé, amin ez állt „desszert előtt felbontandó”. Mondanom sem kell, hogy nem bírtam ki addig, és azonnal feltéptem, amit pedig „odabenn” találtam, azonnali visongásra késztetett: karácsony-szilveszter kiruccanás az én hőn szeretett Londonomba. És bár vélhetően minden normális emberi lény a feldíszített Oxford streetet, vagy az ünnepi fényben úszó színházakat vizualizálta volna, az én sikkantásom egy meglehetősen hétköznapi élménynek szólt: a Shepherd’s Pie-nak, azaz az angol Pásztor Pitének.
Mikor Londonban laktunk, időről időre ellátogattunk egy kis vega étkezdébe, amely a város keleti részén, Hackney-ben várja az éhes szájakat. Imádtam, hogy nincsenek fix árak, mindenki becsülete szerint fizet, amennyit jónak lát, oda voltam a kis lelkes csapatért, akik pusztán kedvtelésből végezték a munkájukat, és majd’ megőrültem ezért a bizonyos kajáért, amelyben minden benne volt, amit szeretünk a „home made” fogásokban. A jó hír, hogy mostantól nem kell repülőre, (majd a 38-as buszra) szállnod ahhoz, hogy te is részese legyél ennek a brit nemzeti csodának: a receptem alapján fél óra alatt összedobhatod, és mire megterítesz, már kaphatod is ki a sütőből a saját Pásztor Pitédet.
Hozzávalók
(4-6 személyre)
- 2 nagy szem krumpli, kockákra vágva
- fél csésze tejszín, vagy növényi tejszín
- 6 gerezd apróra vágott fokhagyma
- 1 nagy fej hagyma, felaprítva
- 1 zellerszár, felaprítva
- 1 padlizsán meghámozva, kockacukor-méretű darabkákra vágva
- 3-4 nagyobb szem a kedvenc gombádból – szintén kockázva
- 1 nagyobbacska kaliforniai paprika, csíkokra vágva
- 1 csésze zöldborsó – friss, fagyasztott, vagy konzerv
- zöldfűszerek kedved szerint: bazsalikom, kakukkfű, oregánó, petrezselyem, mind finomra aprítva
- 5 evőkanál zsemlemorzsa
- 1 evőkanál ecet
- 1 evőkanál pirospaprika
- olíva olaj
- só és feketebors
Let’s do this!
1. Melegítsd elő a sőtőt 180 fokra, és aprítsd fel a zöldségeket.
2. Egy lábosban forralj vizet egy kis sóval, majd főzd a krumplit, míg meg nem puhul. Ekkor szűrd le, tedd vissza a lábosba, add hozzá a tejszínt, egy kis borsot, és egy-két evőkanálnyi zöldfűszert – amelyiket kedved tartja. Villával, vagy botmixerrel keverd simára, majd tedd félre.
3. Egy seprenyőben forrósíts fel három-négy evőkanál olívalajat, majd add hozzá a hagymát, a fokhagymát és a paprikát és a gombát. Öt perc folyamatos levergetés után érezni fogod, hogy már kezdi betölteni a konyhát a csodás illat. Ekkor add hozzá a zellert és padlizsánt, és a zöldfűszerek maradékát. Sózd, borsozd, kavard meg alaposan, majd közepes lángon, lefedve főzd úgy negyed órán át, időnként kicsit megkevergetve.
4. Amikor a padlizsán teljesen megpuhult, ideje a zöldségek után küldeni a borsócskákat, a zsemlemorzsát, és az ecetet. Három perc kavargászás után le is húzhatod a tűzről.
5. A zöldségeket kanalazd át egy közepes jénaiba, vagy más sütőtálba úgy, majd miután szépen elegyengedted egy villával, mintha csak az őszi leveleket gereblyéznézd, pakold meg őket a krumplipürével, végül alaposan hintsd meg pirospaprikával.
6. Csúsztasd a pitét a forró sütőbe, majd fél óra után – mikor a teteje már szépen megpirult, a tál pereme pedig bugyborékol, mint a pezsgőfürdő, kapd ki, és már tálalhatod is. Tejföllel, tormával, de akár simán csak saját szaftjával is csodálatosan finom, és baromi laktató fogás. „Enjoy your meal, love!”
|
|
Hozzászólások